Aranżacje stołowe – jak sprawdza się nowoczesny stół?

Obecnie coraz częściej stawiamy na nowoczesne wnętrza. Ważne, by tak urządzić salon, kuchnię, sypialnię czy przedpokój, by wszystkie komponenty wyposażenia i dekoracji stanowiły harmonijną, spójną całość. Chodzi o to, by nowoczesne stoły czy kanapy współgrały z rodzajem podłogi czy kolorystyką ścian.

Niebagatelną rolę odgrywa oczywiście umeblowanie. Istotne są przede wszystkim wygodne sofy w salonie, designerskie meble kuchenne. Niewątpliwie ogromną rolę w każdym domu odgrywa stół jadalny. Stanowi on swego rodzaju element centralny ogniska domowego. To przy stole spotyka się podczas posiłków cała rodzina, przy stole odbywają się spotkania towarzyskie. Wspólny czas przy stole spaja i łączy domowników. Warto wybrać więc mebel, który nie tylko będzie świetnie się prezentował, ale zapewni również komfort użytkowania.

about_banner

Kilka słów o stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny wyróżnia się prostymi, geometrycznymi kształtami. W nowoczesnym wnętrzu stawiać należy na jasne barwy. Sprawdza się ściany w odcieniach szarości, bieli, czerni, a także  pastelowych. Z tego typu kolorystyką doskonale współgrać będą dodatki wyróżniające się intensywnymi kolorami, na przykład czerwone czy pomarańczowe. Dzięki nim można uniknąć monotonii i nudy. Nadmierne zdobnictwo i liczne elementy dekoracyjne nie są wskazane w nowoczesnym wnętrzu. Generalnie stawiać należy na minimalizm. Im mniej, tym, co do zasady, więcej i lepiej. W zależności od preferencji można zdecydować się albo na meble proste, o gładkiej powierzchni, albo wymyślne, fikuśne, w rozmaitych kształtach, takich jak trójkąt czy romb. Bardzo istotną rolę w nowoczesnym wnętrzu odgrywa oświetlenie, które oprócz oczywistej funkcji, stanowią element dekoracyjny. Dodatki także należy dobierać ostrożnie. Ich nadmiar może zepsuć efekt ostateczny.

Stół w nowoczesnym wnętrzu

Na rynku znaleźć można wiele odsłon nowoczesnych stołów stalowych. Warto postawić na meble okrągłe, prostokątne, a także rozkładane czy wyposażone w szklany blat. Po pierwsze, możemy dopasować stół do stylistyki wnętrza. Po drugie, można zdecydować się na mebel w stylistyce zupełnie innej niż ta, która dominuje w pomieszczeniu, na przykład zestawić stół retro z nowocześnie urządzonym salonem. Tego typu rozwiązania są bardzo często wykorzystywane. Oczywiście w tym zakresie konieczny jest umiar i rozsądek. Wybór uwarunkowany jest gustem i indywidualnymi preferencjami.

Generalnie nowoczesne stoły stalowe wykonywane są albo z jednego materiału, albo powstają w wyniku połączenia dwóch tworzyw, takich jak fornir i metal, fornir i szkło czy metal i szkło. Zaopatrzyć się można w stół z drewnianymi nogami i drewnianymi blatem lub stół z drewnianymi nogami i blatem z czarnego szkła. Na rynku znaleźć można ponadto mebel wyróżniający się blatem z przezroczystego szkła. Bez względu na kształt blatu, wszystkie nowoczesne stoły wyposażone są w proste, pozbawione ozdób nogi.

Nowoczesne stoły zazwyczaj ustawiane są w przestrzeni, która przeznaczona jest na salon. Obecnie odchodzi się bowiem od uwzględniania w projektach domów czy mieszkań osobnych jadalni. Strefę jadalną wydzielić można odmienną kolorystyką ścian czy niską ścianką działową. Stół należy ustawić tak, by z każdej strony był do niego swobodny dostęp. Istotne jest bowiem to, by podawanie potraw nie sprawiało trudności, podobnie jak zajmowanie miejsca przy stole. Standardowa wysokość stołów wynosi od 74 do 76 cm. Wybór wielkości blatu jest uzależniony od liczby osób, która ze stołu będzie korzystać. Jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią w domu czy mieszkaniu i na każdym kroku staramy się jak najbardziej przemyślanie zaaranżować każdy metr kwadratowy, rozsądne wydaje się kupno stołu rozkładanego. Jeżeli chodzi o nowoczesne stoły, najczęściej dostępne są meble prostokątne. Elementy owalne i łuki nie są bowiem charakterystyczne dla wnętrza nowoczesnego.

Nowoczesnym stołom zdecydowanie przypisać można masywność, a także surową formę. Ich design jest prosty i nieskomplikowany.