Minimalistyczne aranżacje wnętrz cieszą się coraz większą popularnością oraz rosnącym zainteresowaniem. Coraz chętniej urządzamy mieszkania, domy w stylu minimalistycznym. Bazuje on na prostocie, jasności, przestronności. Wnętrze powinno być przede wszystkim uporządkowane. Nie ma w nim miejsca na ornamenty, zdobienia. Najczęściej na minimalistyczne rozwiązania stawiamy w salonie, ale także w sypialni czy przedpokoju. W minimalistycznej przestrzeni łatwo utrzymać czystość, ład i porządek. Urządzając dom czy mieszkanie w stylu minimalistycznym warto najpierw zaplanować kolorystykę, a następnie przejść do wyboru minimalistycznych mebli.
Jeżeli zależy nam na tym, by urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym, należy przede wszystkim zaplanować i przemyśleć kolorystykę, jaka ma w nim dominować. Minimalistyczny styl wyznaczają przede wszystkim biel, czerń oraz szarość. Można pokusić się także o barwy pastelowe, między innymi seledyn, brąz, beż czy róż. Ciekawym, niezwykle oryginalnym rozwiązaniem jest zestawienie ze sobą, w jednym pomieszczeniu, dwóch kolorów. Stosując ten zabieg unikamy monotonii i nudy. Miłośnicy rozwiązań ekstrawaganckich powinni postawić na dwukolorowe pasy czy czarno-białą szachownicę, która jest aktualnie na topie. Jeżeli preferujemy minimalistyczny styl i decydujemy się na spokojne barwy, warto uwzględnić dodatki czy przedmioty wyróżniające się intensywnymi kolorami. Przykładowo, beżowe ściany urozmaicić można intensywnie żółtymi elementami, a soczyście czerwone lub pomarańczowe dodatki będą współgrać z odcieniami szarości. Nie ma wątpliwości, że sufit najlepiej pomalować na biało. Jeżeli chodzi o podłogę, w konwencję minimalistyczną najlepiej wpisze się ta połyskująca lub ciemna matowa. Nie wchodzi w grę podłoga z wzorami, ozdobami. Sprawdzą się jednak panele, a także klasyczne deski podłogowe.
Jak sama nazwa wskazuje, w stylu minimalistycznym mebli nie może być zbyt wiele. Stawiamy na prostą kanapę, ewentualnie fotele. Pamiętajmy, że sofa stanowi centralny element salonu, spędzamy na niej sporo czasu, relaksując się i odpoczywając. Oprócz walorów estetycznych, warto zwrócić uwagę na to, by była ona wygodna i komfortowa. Wśród minimalistycznych mebli nie może zabraknąć nowoczesnego stolika kawowego. Minimalistyczne meble powinny być proste, wyróżniać się geometrycznymi kształtami oraz naturalnymi odcieniami. Ich powierzchnia musi być gładka i jednolita. Najlepiej wybierać meble drewniane lub wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to doskonale sprawdzi się czerń, biel, szarość, granat czy zieleń. Dla minimalistycznych mebli charakterystyczne są elementy metalowe, lakierowane, a także szklane.
Kluczową role w minimalistycznym wnętrzu odgrywa oświetlenie, stanowiąc przy okazji istotny element dekoracyjny. Oryginalne lampy czy plafony sufitowe podkreślają stylowość minimalistycznych mebli. W minimalistycznym wnętrzu obowiązuje zasada, że im mniej, tym lepiej. Jeżeli chcemy urozmaicić pomieszczenie obrazem, postawmy na dzieło ukazujące kompozycję geometrycznych figur – martwa natura czy pejzaże to nie jest najlepszy wybór.
Minimalizm w kuchni sprawdza się przede wszystkim dlatego, że zapewnia komfort i wygodę użytkowania. Gotowanie w jasnym, przestronnym i uporządkowanym wnętrzu to czysta przyjemność. Minimalistyczne meble kuchenne charakteryzują się jednolitym stylem oraz kolorystyką. Warto stawiać na jasne odcienie. Wybierając minimalistyczne meble do kuchni trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią liczbę szuflad czy szafek. Ważne jest bowiem to, by każdy przedmiot kuchenny miał swoje miejsce. Blaty mają być puste. Nie ma mowy o dekoracjach, bibelotach. Jeżeli już decydujemy się na dodatki, pamiętajmy, by były one jednolite i nie zaburzały poczucia ładu, przestronności w kuchni.