Jak wybrać nowoczesne meble do domu?

Urządzanie wnętrza jest przyjemne, ale także wymaga wiele poświęcenia i nierzadko stanowi spore wyzwanie. Niełatwo jest przecież zharmonizować kolorystykę ścian, meble, oświetlenie czy dodatki. Przede wszystkim trzeba najpierw podjąć decyzję, w jakiej konwencji stylistycznej chcemy dane pomieszczenie urządzić. Można postawić na rozwiązania skandynawskie, prowansalskie, a także tradycyjne, klasyczne, retro. Coraz większą popularnością cieszy się styl nowoczesny. O czym warto pamiętać, urządzając nowoczesne wnętrze? Jakie meble wpiszą się w tego rodzaju stylistykę? Czym kierować się, wybierając nowoczesne meble?

testimonials2

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Nowoczesny styl charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, przestronnością. Typowe dla wspomnianej stylistyki są kształty geometryczne. Zdobienia, ornamenty, bibeloty, antyki, dywany zdecydowanie się w tę konwencję nie wpisują. Obowiązuje zasada, która mówi, że im mniej, tym lepiej. Nie jest jednak powiedziane, że w nowoczesnym wnętrzu w ogóle nie sprawdzą się dodatki. Warto postawić na stylowe, oryginalne lampy, a także designerskie fotografie czy dzieła sztuki. Wyznacznikiem stylu nowoczesnego są bez wątpienia gładkie powierzchnie. Jeżeli chodzi o ściany, sprawdzą się te ceglane czy wykończone z użyciem tynku strukturalnego. Surowe, industrialne wnętrze jak najbardziej wpisuje się w założenia stylu nowoczesnego, co nie oznacza, że nowoczesna przestrzeń nie może być przytulna. Dzięki oświetleniu, dobraniu odpowiedniej kolorystyki można nadać pomieszczeniu uroku i ciepła. Wypada nadmienić, że właściwe oświetlenie stanowi kluczowy element nowoczesnego pomieszczenia. Stal, szkło, kamień – to materiały wpisujące się w stylistykę nowoczesną. Warto postawić także na drewno egzotyczne, a także tworzywo sztuczne. Jeżeli chodzi o podłogi, w stylistyce nowoczesnej sprawdzają się płytki ceramiczne oraz drewno egzotyczne. Sprawdzą się ściany w odcieniach bieli lub wyrazistych barwach.

Meble w nowoczesnym wnętrzu

Nowoczesne meble wyróżniają się prostotą lub awangardową, designerską oraz oryginalną estetyką. W tym zakresie można stawiać na rozmaitą kolorystyką. Doskonale sprawdzi się klasyczna biel, ale także delikatny fiolet, intensywna czerwień.

Wśród nowoczesnych mebli nie może zabraknąć kanapy, foteli czy puf. Warto rozważyć kupno tapicerowanych stolików. Trzeba pamiętać, że sofa stanowi centralny element salonu. Warto więc zwrócić uwagę na to, by mebel świetnie się prezentował, a jednocześnie był wygodny i komfortowy. To na kanapie odpoczywa i odpręża się cała rodzina. W przypadku rodziny wielodzietnej, wypada rozważyć kupno kanapy narożnej, która sprawdzi się także w domu, do którego często przychodzą goście. Wybierając kanapę, warto zwrócić uwagę na to, by siedzisko było szerokie. Komfort i wygodę zapewni rozłożysty fotel wyposażony w podłokietniki. Kupując nowoczesne meble, nie zapominajmy o podnóżku.

Obecnie rynek ugina się od kanap różnego typu. Dostępne są sofy z szerokimi podłokietnikami, w których można przechowywać rozmaite drobiazgi, wysokimi oparciami czy regulowanymi zagłówkami. Zdecydowanie charakterystyczną cechą nowoczesnych mebli jest ich modułowość. Użytkownicy mogą tworzyć dowolne zestawienia i kombinacje, realizując indywidualne oczekiwania, wymagania i w konsekwencji tworząc przestrzeń odzwierciedlającą preferencje domowników.

Jeżeli chodzi o meblościanki, to poleca się nie kupować kompletów. Z jednego kompletu powinny pochodzić jedynie meble znajdujące się na tej samej ścianie. Po stronie przeciwnej śmiało postawić możemy meble z innej serii. Rzecz jasna, jeżeli decydujemy się na nowoczesne meble drewniane, istotne jest to, by kolor drewna był taki sam w przypadku wszystkich komponentów umeblowania. Klasyczny zestaw, który sprawdzi się w nowoczesnym salonie, obejmuje szafkę TV, komodę, regał czy kredens, a także stolik kawowy.